Wielka wyprawa klas 4 d i 5e – 9 X 2015 r do Elbląga, Fromborka i Pieniężna

Poprawiono: czwartek, 15 październik 2015 Opublikowano: wtorek, 13 październik 2015 admin_ko

20151009 102546 KopiowanieRozpoczęliśmy od mostów zwodzonych w Elblągu, które zostały oddane do eksploatacji w miejsce stałych kładek dla pieszych w sezonie 2013.

Przed laty były w tym miejscu również mosty zwodzone. Niestety, nie zachowały się ich plany, dlatego odtwarzano ich wygląd na podstawie zdjęć. 

W przeciwieństwie do mostów zwodzonych przed laty, na funkcjonujących obecnie mostach nie odbywa się normalny ruch pojazdów mechanicznych. Jeden z mostów służy wyłącznie dla pieszych, a na drugim dopuszczony jest ruch samochodów uprzywilejowanych (policja karetki pogotowia itp). Oba mosty mają sygnalizację głosową i zamykane szlabany. Most Górny jest szeroki na 10 metrów z 6-metrową jezdnią i dwumetrową ścieżką rowerową i takim samym chodnikiem. Most Dolny jest węższy, 6 metrowy i przeznaczony jest wyłącznie dla pieszych.
Następnie oglądaliśmy ciekawe eksponaty pochodzące z dwóch stanowisk archeologicznych: Starego Miasta w Elblągu i dawnej osady handlowej Truso w Muzeum Archeologiczno – Historycznym . Prowadzone od ponad 20 lat na terenie Starego Miasta prace wykopaliskowe sprawiają, że z każdym rokiem zbiory muzealne powiększają się o tysiące kolejnych przedmiotów wykonanych z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu, szkła itp. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna.
Dwa tysiące lat Elbląga na holograficznym filmie. "Mocna rzecz”- to trójwymiarowe obrazy fabularne z animacją komputerową, przenoszą widza w najważniejsze miejsca i wydarzenia z historii Elbląga. Jako pierwsze w kraju Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Elblągu przygotowało taki holograficzny film i towarzyszącą mu wystawę. Odrestaurowane pomieszczenia muzeów wyposażono w nowoczesny sprzęt multimedialny i systemy wystawowe do prezentacji zbiorów.

Wzgórze Katedralne we Fromborku należy do zabytków najwyższej klasy. Wielokrotnie niszczone i przebudowywane zachowało podstawowe elementy średniowiecznego założenia architektonicznego. Wyjątkowe znaczenie tego miejsca podnoszą tradycje historyczne i postać Mikołaja Kopernika.

Dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego – najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego. W dzwonnicy zawieszone jest Wahadło Foucaulta – przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolic Fromborka.

Dawny pałac biskupi to budowla gotycko-barokowa położona w południowo-wschodnim narożniku Wzgórza Katedralnego. Mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum.
Obecnie  prezentowane są np. wystawy stałe: 1) Witraże fromborskie, 2) Witraże braniewskie, 3) Mikołaj Kopernik  – życie i dzieło. Przykuwa naszą uwagę obraz olejny Jana Matejki przedstawiający Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku- Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem.

 

MUZEUM MISYJNO – ETNOGRAFICZNE
KSIĘŻY WERBISTÓW W PIENIĘŻNIE

W JEDNĄ GODZINĘ DOOKOŁA ŚWIATA!!!

Zbiory Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie przedstawiają obiekty związane z kulturą, religiami oraz chrześcijaństwem krajów, w których pracują misjonarze werbiści.

Zaprezentowany jest to dorobek duchowy i materialny ludów: Chin, Japonii, Filipin, Indii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei oraz krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jest to najbogatsza i najlepiej opracowana kościelna kolekcja misyjno – etnograficzna w Polsce.

Zachęcamy do podróżowania – opiekunowie wyprawy mgr Joanna Szczekało,               mgr Bożena Tyszkiewicz, mgr Janina Szarkowska i mgr Beata Ciesielska

Zdjęcia mgr Joanna Szczekało:

Odsłony: 14174